Nye perspektiver på rehabilitering
Hva er verdien av rehabilitering, for den enkelte og for samfunnet? Hvordan kan vi bruke kunnskap, teknologi og tverrfaglighet til å utvikle tjenestene videre?

Dette var sentrale spørsmål under Regional rehabiliteringskonferanse HSØ 2026. Med temaet «Nye muligheter for rehabiliteringsfeltet» ble det to dager med faglig påfyll, erfaringsdeling og nye perspektiver på hvordan rehabilitering kan utvikles i møte med samfunnets og pasientenes behov.
Helseminister Jan Christian Vestre åpnet konferansen med et tydelig budskap om rehabiliteringens samfunnsverdi. Målet er at flere skal få tilbake funksjon og mulighet til å «ta tilbake hverdagen». Vi har fortsatt behov for mer sammenhengende tjenester.
Hva tar vi med oss hjem?
Rehabilitering er en investering. God rehabilitering handler om mer enn funksjon og arbeidsevne. Det handler om mestring, deltakelse, tilhørighet og muligheten til å leve det livet man ønsker. Samtidig må vi bli bedre til å synliggjøre og dokumentere verdien av rehabilitering.
Kunnskap må tas i bruk. Forskning, kvalitetsdata og systematikk gir oss et bedre grunnlag for å utvikle tjenestene, men kunnskap skaper først verdi når den deles, forstås og brukes i praksis. God formidling er derfor en viktig del av fagutviklingen.
Teknologi må ha et tydelig formål. Digitalisering kan gi nye muligheter for oppfølging og mer sammenhengende tjenester. Men vi må hele tiden spørre: Hvem fungerer det for, og hvem kan falle utenfor? Teknologi er et virkemiddel for bedre rehabilitering, ikke et mål i seg selv.
Vi må se hele mennesket. Bredden i konferansen, fra barn og unge til sjeldne diagnoser, psykisk helse, fysisk aktivitet og deltakelse, viste at rehabilitering krever bred kompetanse og samarbeid.
Vi rehabiliterer ikke bare en diagnose, men mennesker med en hverdag, en familie, mål og håp.
Ny forskning gav priser
Deler av årets program var basert på innsendte abstrakts. 11 av disse ble presentert som "Flash talks", mens alle antatt abstrakts ble presentert som postere. Tilsammen tre priser ble delt ut, inkludert "årets publikumspris" som ble stemt frem av alle deltakere på konferansen.
- Beste poster: Ariane Kwiet, "Helsepersonell og eksperters erfaringer med samarbeid i rehabilitering av personer med sjeldne diagnoser – en kvalitativ studie"
- Beste Flash talk: Ivar Sviggum Solheim, "Fra fragmentert praksis til begynnende systematikk: Implementering av Synsnettverket Telemark"
- Årets publikumspris: Anne Edvardsen, "Multimodal prehabilitering integrert i pakkeforløp for lungekreft – et innovativt rehabiliteringsprosjekt"

Nye muligheter-når musikk blir rehabilitering
Nye samspill kan gi nye muligheter. Konferansen ble avsluttet med et sterkt møte mellom musikkterapeut Robin Sohrabi-Shiraz fra RusFACT Oslo sentrum, og Steve Johansen, pasient og musiker. Sammen viste de hvordan musikk kan bli en inngang til aktivitet, trening, mestring og deltakelse, og hvordan rehabilitering også kan ta andre former enn den tradisjonelle treningen.
Arrangørkomiteen i Regional kompetansetjeneste for rehabilitering retter en takk til alle foredragsholdere, møteledere, forskere, fagfolk, brukerrepresentanter, utstillere og deltakere som bidro til to inspirerende dager.
ReHSØ 2027
Datoen for ReHSØ 2027 er allerede satt. Vi møtes i Drammen 21.–22. september 2027. Følg med på abstraktutlysningen. Kanskje er det nettopp ditt faglige arbeid som skal på programmet neste år?