Doktorgrad skal gi bedre oppfølging av barn med skader i hjernen og ryggmargen
Barn som får en skade i hjernen eller ryggmargen kan få langvarige helseplager som krever tett oppfølging. Nå har Kristine Marie Mamen Vege undersøkt hvilke komplikasjoner som oppstår, og hvordan kunnskapen kan bidra til bedre rehabilitering. 18. august disputerte hun med doktorgraden sin ved Universitetet i Oslo.

Foto: Sunnaas sykehus
Når et barn får en skade i sentralnervesystemet, endres hverdagen brått, både for barnet og familien. Rehabiliteringen handler ikke bare om å gjenvinne funksjon, men også om å forebygge og behandle komplikasjoner som kan påvirke helse, utvikling og livskvalitet i lang tid.
I doktorgradsarbeidet sitt har Kristine Marie Mamen Vege undersøkt hvilke medisinske komplikasjoner barn og unge opplever etter skader i hjernen og ryggmargen, og hvordan helsevesenet kan bli bedre til å oppdage og følge dem opp.
– Barn er en sårbar pasientgruppe, og dessuten er barn et satsningområde for Sunnaas sykehus og det planlegges en større barneenhet, så det føles meningsfullt å bidra med å øke kunnskapen rundt denne, sier Kristine Marie Mamen Vege
Gir et bedre kunnskapsgrunnlag
Forskningsprosjektet omfatter barn og unge med både traumatiske og ikke-traumatiske skader i sentralnervesystemet.
Studiene viser blant annet at mange barn opplever medisinske komplikasjoner etter skaden, og at det er behov for systematisk kartlegging og oppfølging gjennom rehabiliteringsforløpet. Kunnskapen kan gjøre det lettere å oppdage problemer tidlig og sette inn riktig behandling.
Resultatene gir helsepersonell et bedre grunnlag for å planlegge rehabilitering og oppfølging, slik at barn og familier får den hjelpen de trenger.
Viktig for fremtidens rehabilitering
Doktorgraden bidrar med ny kunnskap på et område hvor det tidligere har vært lite forskning. Målet er at barn med skader i hjernen eller ryggmargen skal få en mer helhetlig oppfølging, uavhengig av hvor i landet de bor.
– Jeg håper forskningen kan bidra til økt oppmerksomhet rundt medisinske komplikasjoner i klinisk praksis. På den måten kan forskningen forhåpentligvis bidra til færre avbrudd i rehabiliteringen og mindre plager for pasienten både under innleggelse og i tiden etter utskrivelse fra sykehus. I tillegg håper jeg at det blir mulig å undersøke tematikken enda dypere med tanke på konsekvenser under rehabiliteringopphold, i et tverrfaglig perspektiv.
- – Vi vet for lite om de langvarige plagene hos barn etter nerveskader (forskning.no)
- Medical complications after acquired pediatric injury to the Central nervous system: a scoping review (Taylor & Francis online)
- Paediatric Moderate to Severe Injury to the Central Nervous System: Patients' and Caregivers' Experiences of Medical Complications and Related Healthcare Needs (Wiley online library)
- Medical complications in children with central nervous system injuries during inpatient rehabilitation (Journal of rehabilitation medicine))