Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Digitalt dagskurs 11.11.2025 om forberedelse til skolestart for barn med sjeldne diagnoser

TRS kompetansesenter for sjeldne diagnoser arrangerer digitalt dagskurs for foresatte og fagpersoner til barn med sjeldne medfødte skjelett- og bindevevstilstander, ryggmargsbrokk og dysmeli som starter på skolen høsten 2026. Kurset arrangeres i samarbeid med Frambu kompetansesenter for sjeldne diagnoser og Senter for sjeldne diagnoser (SSD).

Bilde av tre skolebarn
Illustrasjon: Shutterstock

Om kurset

Målgrupper

Kurset er for fagpersoner fra opplæring- og helsesektoren og foresatte til barn med en sjelden medfødt diagnose. 

Det oppfordres til å videreformidle informasjon om kurset til aktuelle fagpersoner rundt barnet.  

Tidspunkt

Tirsdag 11.november 2025 fra kl 9.00 til 13.00 

Mål og innhold

Målet med kurset er å forberede foresatte og fagpersoner til barnets skolestart, og bidra til at overgangen til skolen blir så trygg som mulig. Temaer på programmet:

  • Betydningen av diagnosekunnskap
  • Barnet først – samarbeid og rettigheter
  • De usynlige utfordringene – fatigue og smerter
  • Praktisk tilrettelegging og assistanse 
  • Å være annerledes: utfordringer for foreldre og barn ved skolestart 
  • Informasjon til andre 

Påmelding

Påmeldingsfrist er 06.oktober 2025. Digitale påmeldingsskjema finner du her:

Praktiske opplysninger

Kurset er gratis. Dere trenger ikke laste ned et eget program, men pc-en dere benytter må ha Google Chrome, Microsoft Edge, eventuelt Safari på Mack.

Nærmere informasjon om program, oppkobling og tidspunkter vil bli sendt til alle som skal delta på kurset.

For foresatte

For å kunne delta på kurset må barnet være registrert ved TRS. Om barnet ikke er registrert kan du henvende deg til TRS på telefon 66969005.

Spørsmål?

Ved spørsmål ta kontakt på telefon: 66 96 95 05. Telefontid hverdager: 10.00-12.00 Spør etter: Livø Nyhus eller Olfrid Gilberg eller send en e-post til: trs@sunnaas.no

Sist oppdatert 30.07.2025