Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Gruppeopphold for voksne med flere ulike sjeldne bensykdommer på Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter i 2026

Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter på Flekke i Fjaler, arrangerer gruppeopphold for voksne med Sticklers syndrom, osteogenesis imperfecta, multiple osteokondromer og Olliers sykdom 09.09 - 23.09.2026. Tilbudet er utviklet i samarbeid med Nasjonalt senter for sjeldne diagnoser - enhet Sunnaas.

Fire voksne på treningsrommet

Foto: Shutterstock

Målsetting

  • Å opprettholde/ bedre funksjonsnivå
  • Lære mestringstrategiar i forhold til dosering av aktivitet og sosial og/eller arbeidsdeltakelse
  • Gi den enkelte positive opplevinger med å bruke egen kropp aktivt

Oppholdene er utviklet som gruppetilbud tilpasset det å ha en sjelden bensykdom. Les mer om oppholdene her:

Søknad

Hvor skal søknaden sendes?

Hvor søknaden skal sendes avhenger av om det er fastlege (eventuelt andre henvisere utenfor sykehus) eller sykehus som søker.

Viktig å begrunne søknaden godt

Det er viktig å beskrive pasientens funksjon og behov for rehabilitering. Fordi diagnosen er sjelden kan det også være nyttig å understreke verdien av rehabiliteringstilbud som gir mulighet for å møte andre med samme eller lignende diagnose. 

Helse Vest anbefaler også at henviser bruker følgende huskeliste ved utarbeidelse av søknad

Spørsmål?

Kontakt RødeKors Haugland Rehabiliteringssenter:

  • Tlf: 57 73 71 00
  • E-post: post@rkhr.no
  • Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter AS. Hauglandsvegen 308, 6968 Flekke

Hvordan er det på opphold?

I denne filmen laget av Sjeldensenteret, enhet Sunnaas, får du innblikk i hvordan et rehabiliteringsopphold kan være.

 

 

Sist oppdatert 08.12.2025