Lover, regelverk, økonomiske rettigheter og tilrettelegging
Skole og utdanning
Personer med sjeldne diagnoser kan ha behov for tilpasning og tilrettelegging av skole og utdanning. Dette styres av mange ulike lovverk. Det finnes mange ulike ordninger og økonomiske rettigheter.

Skolestart og skolehverdag med en sjelden diagnose
Vi har laget en side med informasjon og ressurser om skolestart og skolehverdag med en sjelden diagnose. Siden kan være nyttig for foreldre til barn med sjeldne diagnoser som skal begynne på skolen, og skole- og kommuneansatte.
Skolestart og skolehverdag med en sjelden diagnose
Grunnskole og videregående opplæring, lover og regelverk
Barn og unges skolehverdag er regulert av flere ulike lover som opplæringsloven, diskriminerings- og tilgjengelighetsloven, plan- og bygningsloven og folketrygdloven. Vi har samlet informasjon om generelle rettigheter for alle og særskilte rettigheter og muligheter for barn og unge med funksjonsnedsettelser på en egen side:
Grunnskole og videregående opplæring
Fysisk aktivitet i skolen
Sjeldensenteret, enhet Sunnaas har erfart at barn og unge med sjeldne diagnoser kan ha behov for tilpasning av fysisk aktivitet i skolen, inkludert kroppsøving.
Studier og høyere utdanning
De fleste med sjeldne diagnoser følger vanlige utdanningsløp. Diagnosen kan imidlertid medføre noen utfordringer. Det finnes ulike tiltak som skal legge til rette for at alle får mest mulig likeverdige muligheter. Dette har vi samlet informasjon om på en egen side:
Studier og høyere utdanning